Studium wykonalności
Studium wykonalności a biznesplan

Studium wykonalności a biznesplan

Rynek to w rzeczywistości nie tylko efekt wzajemnie oddziałujących na siebie zależności popytu oraz podaży, ale także wiele innych czynników (więcej). Chcąc lepiej zrozumieć działanie rynku, a wraz z nim potrzeb konsumentów, wykonuje się badanie nazywane studium wykonalności.

Czym jest studium wykonalności?

Studium wykonalności przez wielu może być mylone z biznesplanem. Być może przyczyną tej błędnej interpretacji jest fakt, iż studium wykonalności jest badaniem przeprowadzanym w przypadku większych projektów jeszcze w fazie ich planowania. Cel badania jest banalnie prosty, a mianowicie ma określić prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu, ale także zaplanowanego rezultatu.

Wspomnianego badania nie należy lekceważyć, gdyż jego odpowiednie i przede wszystkim prawidłowe przeprowadzenie udziela odpowiedzi na wiele istotnych kwestii. Studium pozwala na dokonanie fachowej oceny zakresu wykonania zaplanowanego przedsięwzięcia, nie pomijając przy tym kwestii kosztów oraz potencjalnych zagrożeń.

Rynek to w rzeczywistości nie tylko efekt wzajemnie oddziałujących na siebie zależności popytu oraz podaży, ale także wiele innych czynników

Elementy wykonalności

Badanie projektu oraz realnych możliwości jego realizacji niestety nie należy do prostych. Elementów pozwalających na wykonanie studium jest aż pięć, chociaż w praktyce pod uwagę bierze się znacznie więcej czynników pod uwagę.

Rozpatrując wykonalność danego projektu, bierze się pod uwagę wykonalność technologiczną i systemową, ekonomiczną, operacyjną, czasową oraz prawną. Każda z nich jest równie ważna, a co za tym idzie, żadnego elementu pominąć po prostu nie wolno, gdyż wyniki przeprowadzonego badania zostałyby solidnie przekłamane.

Wykonując badanie studium wykonalności nie należy wykluczać jednakże innych ważnych elementów. Mowa oczywiście o wykonalności rynkowej bądź kulturowej. Ostatecznie po opracowaniu rozmaitych wariantów, studium wykonalności powinno pozwolić w klarowny sposób rozstrzygnąć, czy przedsięwzięcie może zakończyć się powodzeniem.

Wykonanie badania wykonalności

Niestety przeprowadzenie solidnego studium nie należy do zadań najprostszych, nawet dla wielkich korporacji. Dlatego właśnie niejednokrotnie zdarza się, że firmy planujące rozpocząć jakiś projekt, ostatecznie zatrudniają firmy zewnętrzne, które w fachowy sposób dokonają oceny wykonalności.

Chociaż ocena wykonalności projektu jest mimo wszystko mocno podoba do wykonania biznesplanu, nie należy traktować jej w dokładnie ten sam sposób. Biznesplan to zdecydowanie więcej niż ocena ryzyka związanego z wprowadzeniem w życie danego projektu, choć zdarza się także, że biznesplan nie ma szansy powstać bez uprzedniego wykonania badania oceniającego wykonalność projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.